Rancangan Pengajaran Harian
Mata
Pelajaran : Matematik
Kelas
: Tahun 3 Waja
Bilangan Murid : 28 orang
Tarikh : 24 April 2012
Hari
: Selasa
Masa
: 9.10 – 9.40
pagi
Tema
: Bentuk dan
Ruang
Tajuk
: Bentuk Tiga
Dimensi (3-D)
Objektif Pembelajaran
8.1.1
Memahami dan menggunakan perbendaharaan kata berkaitan bentuk tiga dimensi
(3-D)
Objektif
Yang Diharapkan
8.1.1.i
Mengenalpasti pelbagai jenis prisma
Triangle – Rectangle - Square
Hasil Pembelajaran :
Diakhir
pembelajaran sekurang-kurangnya 23 daripada 28 orang murid akan dapat:
1. Mengenal dan menyebut dengan betul
nama-nama prisma
2. Menulis ejaan setiap prisma dengan
betul
3. Menjawab dengan betul 20 daripada 25
soalan lembaran kerja.
Pengisian kurikulum
i).
Ilmu : Moral
ii).
Nilai murni :
bekerjasama, tolong-menolong, berani
iii)
Kemahiran Nilai Tambah
a) Kecerdasan Pelbagai : Verval
Linguistik
b) Kemahiran Berfikir : Mentafsir
c) Pembelajaran kontruktivisme
Pengetahuan sedia ada
i)
Murid
sudah pernah melihat bentuk-bentuk tiga dimensi (3-D)
ii)
Murid
ada memiliki bentuk-bentuk tiga dimensi seperti pensil, kotak pensil dan getah
pemadam.
Bahan bantu mengajar
Komputer
riba, bentuk-bentuk 3-D maujud, kad puzzle, buku teks dan lembaran kerja
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah/
Masa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Set
Induksi
(3
minit)
|
Gambar slaid
- Bentuk 3-D
- Bebtuk 2-D
|
a) Guru
tayangkan gambar-gambar bentuk 3-D dan 2-D
b) Guru
meminta murid untuk memilih (mengkelaskan) gambar 3-D dan 2-D yang di tayang
c).Guru
menjelaskan perbezaan bentuk 3-D dan 2-D
d). Guru
jelaskan tajuk pelajaran hari ini iaitu bentuk-bentuk 3-D
|
BBM
Komputer
Gambar Slaid
|
Langkah
1
(3
minit)
|
Gambar slaid
- Perkataan
Triangular, Rectangular dan Square
- Bentuk 3-D
Triangular,
Square dan Rectangular
|
a) Guru
tayangkan perkataan dan murid mengeja dan menyebut dengan kuat dan betul
b)Guru
tayangkan gambar 3 buah bentuk 3-D satu demi satu
c)Guru
ulangi aktiviti a dan b secara kelas,
kumpulan dan individu.
|
KP
Verval-
Linguistik
Sebutan dan
ejaan
|
Langkah
2
(4
minit)
|
Bentuk 3-D
Maujud
- Triangular
-
Rectangular
- Square
|
a)Guru
berikan setiap kumpulan bentuk-bentuk 3-D (maujud) untuk diteliti dan lebih difahami.
b)Guru
menyebut nama-nama bentuk dan setiap kumpulan
tunjukkan bentuk –bentuk tersebut.
c)Guru
berikan ganjaran pujian kepada kumpulan yang pantas dan menjawab dengan betul
|
BBM
Kad
Perkataan
Gambar 3-D
Pendekatan
direktif
Kemahiran
berfikir
Kerjasama
Pemikiran
kritis
|
Langkah
3
(6
minit)
|
Aktiviti
Kumpulan
- Plastisin
- Kad Manila
- Pen
White-board
|
a)Guru
berikan plastisin kepada setiap
kumpulan.
b)Guru
meminta murid-murid membuat bentuk 3-D secara kumpulan menggunakan plastisin
c). Guru
meminta setiap kumpulan menulis semula nama-nama bentuk pada manila kad dan
dipamerkan pada setiap bentuk.
d). Guru
melihat hasil aktiviti setiap kumpulan dan membuat pengesahan betul atau
salah.
|
BBM
Kemahiran
berfikir
Pemikiran
kreatif
Nilai murni
– bekerjasama, tolong-menolong
|
Langkah
4
(6
minit)
|
Aktiviti
Kumpulan
-Permainan
Ligo
|
a)Guru
berikan permainan Ligo kepada setiap kumpulan.
b)Guru
meminta murid-murid membuat bentuk 3-D secara kumpulan menggunakan permainan
Ligo
c). Guru meminta
setiap kumpulan pamerkan kad perkataan pada setiap bentuk . (Gabungan
plastisin dan Ligo)
d). Guru
melihat hasil aktiviti setiap kumpulan dan membuat pengesahan betul atau
salah.
|
Kontektekstual
Pemikiran
kritis
|
Langkah
4
(6
minit)
|
Latihan Penilaian
|
a)Guru
edarkan lembaran kerja kepada setiap murid
b) Guru
membincangkan jawapan dengan memaparkan di skrin tayangan
c)Guru
memberikan ganjaran kepada murid-murid yang menjawab dengan betul semua
soalan
|
Kontektekstual
Pemikiran
kritis
|
Langkah
5
(2 minit)
|
Penutup /
Rumusan
-Menghargai
bentuk-bentuk dalam kehidupan seharian
|
a) Guru
menyoal semua murid nama-nama bentuk 3-D yang telah dipelajari tadi.
b) Guru
mnyoal kepentingan dan kegunaan bentuk-bentuk dalam kehidupan seharian.
|
Kontektekstual
Pemikiran
kritis
|
RPH yang baik dan aktiviti yang menarik
ReplyDelete